Megállapodás felsőoktatási intézmények és autóipari cégek között

Együttműködési megállapodást írnak alá magyar felsőoktatási intézmények és a járműipar főbb szereplői.

Eddig példa nélküli együttműködési megállapodást írnak alá magyar felsőoktatási intézmények és a járműipar főbb szereplői. Az aláírók célja a járműipari képzés és a K+F+I tevékenység összehangolt, gazdasági érdekekhez igazodó fejlesztése

A győri Széchenyi István Egyetem és a veszprémi székhelyű Pannon Egyetem „Mobilitás és környezet: Járműipari, energetikai és környezeti kutatások a Közép- és Nyugat-Dunántúli Régióban" című, TÁMOP-4.2.1/B-09/1/KONV-2010-0003 azonosító számú járműipari alapkutatási projektjének eredményes lezárására a közeljövőben kerül sor. A projektet az Európai Unió és a magyar állam 3 milliárd 19 millió forinttal támogatja.

A program indulásakor a két intézmény stratégiai célként fogalmazta meg egy együttműködési hálózat létrehozását a járműiparban érintett felsőoktatási és K+F+I tevékenységet végző szervezetekre építve. A projekt eredményeként ez a cél is megvalósul: 2012. július 13-án az alábbi nyolc magyar felsőoktatási intézmény, kutatóintézet aláírja a Járműipari Felsőoktatási és Kutatási Együttműködési Megállapodást.

A Megállapodás alapítói:
• Széchenyi István Egyetem
• Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
• Kecskeméti Főiskola
• Miskolci Egyetem
• Óbudai Egyetem
• Pannon Egyetem
• Szegedi Tudományegyetem
• Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete
A Megállapodáshoz való csatlakozásra felkértek számos autóipari nagyvállalatot és KKV-t is, amelyek közül legtöbben már jelezték együttműködési szándékukat, így a Megállapodás aláírásán részt vesznek többek között a következő cégek:
• Audi Hungaria Motor Kft.,
• Continental Hungaria Kft.,
• General Motors Powertrain-Magyarország Autóipari Kft.,
• Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft.,
• Magna Steyr Engineering Center Hungária Kft.,
• Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft.,
• Rába Járműipari Holding Zrt.,
• Valeo Auto-Electric Magyarország Kft.

A téma fontosságát jelzi, hogy a Győr-Moson-Sopron Megyei és a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara is jelezte csatlakozási szándékát a Megállapodáshoz.

A Megállapodás aláírói célul tűzték ki, hogy a járműipar igényeinek megfelelő szakok tananyagát és az oktatási módszereket közösen fejlesztik, egyeztetik az akkreditációs tevékenységüket, kialakítják a gyakorlatorientált (ún. duális) képzés egységes szerkezetét és tartalmát. Az együttműködéstől azt várják, hogy elősegíti a hazai ipar megerősödését az európai járműipari K+F+I területén. A Megállapodás kitér arra is, hogy az aláírók szoros kapcsolatot építsenek ki állami intézményekkel, szakmai szervezetekkel elősegítve a járműipar fejlődését, biztosítva a gazdaság érdekeinek való legjobb megfelelést. A felek célja az is, hogy közösen, egymást erősítve nagyobb eséllyel tudjanak indulni az európai uniós pályázatokon.

A megállapodás aláírására 2012. július 13-án 10 órakor kerül sor a pannonhalmi Viator Apátsági Étteremben, ahová a sajtó képviselőit is várják.

Forrás: www.kisalfold.hu