Zöld hajtás

Galéria

Mobilitás és környezet: Járműipari, energetikai és környezeti kutatások a Közép- és Nyugat-Dunántúli Régióban Eseménynaptára

Jelentős megállapodás felsőoktatási intézmények és autóipari cégek között

Eddig példa nélküli együttműködési megállapodást írtak alá magyar felsőoktatási intézmények és a járműipar főbb szereplői. Az aláírók célja a járműipari képzés és a K+F+I tevékenység összehangolt, gazdasági érdekekhez igazodó fejlesztése.

A győri Széchenyi István Egyetem és a veszprémi székhelyű Pannon Egyetem „Mobilitás és környezet: Járműipari, energetikai és környezeti kutatások a Közép- és Nyugat-Dunántúli Régióban” című, TÁMOP 4.2.1/B-09/1/KONV-2010-0003 azonosító számú járműipari alapkutatási projektje a közeljövőben zárul. A projektet az Európai Unió és a magyar állam 3 milliárd 19 millió forinttal támogatja.

A program indulásakor a két intézmény stratégiai célként fogalmazta meg egy együttműködési hálózat létrehozását a járműiparban érintett felsőoktatási és K+F+I tevékenységet végző szervezetekre építve. A projekt eredményeként ez a cél is megvalósul: nyolc magyar felsőoktatási intézmény, kutatóintézet – többek között a Széchenyi István Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Óbudai Egyetem és a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete – aláírja a Járműipari Felsőoktatási és Kutatási Együttműködési Megállapodást.

A megállapodáshoz való csatlakozásra felkértek számos autóipari nagyvállalatot és KKV-t, így az aláírók között van például az Audi Hungaria Motor Kft., a Continental Hungaria Kft., a KnorrBremse Fékrendszerek Kft., a Lear Corporation Hungary Kft., a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. és a Rába Járműipari Holding Zrt.

A téma fontosságát jelzi, hogy a Győr-Moson-Sopron Megyei és a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara is jelezte csatlakozási szándékát a megállapodáshoz.

A megállapodás aláírói célul tűzték ki, hogy a járműipar igényeinek megfelelő szakok tananyagát és az oktatási módszereket közösen fejlesztik, egyeztetik az akkreditációs tevékenységüket, kialakítják a gyakorlatorientált (ún. duális) képzés egységes szerkezetét és tartalmát. Az együttműködéstől azt várják, hogy elősegíti a hazai ipar megerősödését az európai járműipari K+F+I területén. A megállapodás kitér arra is, hogy az aláírók szoros kapcsolatot építsenek ki állami intézményekkel, szakmai szervezetekkel, elősegítve a járműipar fejlődését, biztosítva a gazdaság érdekeinek való legjobb megfelelést. A felek célja az is, hogy közösen, egymást erősítve nagyobb eséllyel tudjanak indulni az európai uniós pályázatokon.